Online Ödemede Veri Güvenliği Tehditlerini Azaltmanın İpuçları

online ödeme veri güvenliği
online ödeme

Online ödeme işlemlerinde, veri güvenliği kavramının önemi günümüzde daha da artırmıştır. İşletmelerin sahip oldukları veriler, tedarikçilerin ya da müşterilerin yaptıkları online ödeme işlemleri sırasında toplanan bilgileri içerir. İşletmenize özel, belirleyeceğiz veri güvenliği stratejisi, şireket ağınıza izinsiz girilmesi, kredi kartı numaralarının, adreslerin ve diğer önemli bilgilerin çalınma intimalini en aza indirir. 

Güvenli Bir Online Ödeme Sayfası Temin Edin

Kullanıcıların rahatlıkla gezebildiği ve alışveriş sepetlerini rahatlıkla ve hızlıca doldurabildiği bir internet sitenizin olması yeterli olmayacaktır. Müşterilerinizden alınan online ödemeler güvenli bir şekilde işlenerek, güvenli ortamlarda saklanmalıdır. Online ödeme sayfası sağlayıcı firmlar güncel güvenlik yöntemleri ile birlikte veri güvenliğinizi sağlayacaktır. 

Kusursuz bir müşteri deneyimi için, online ödeme sayfanız, çevrimiçi mağazanıza benzer bir görünüme sahip olacak şekilde özelleştirilir. Online ödeme sayfasınız, renk dağılımı, logo yerleşimi ve tanımlayabileceğiniz ekstra alanlar ile sitenizle bir bütünlük gösterecektir. Ayrıca online ödeme sayfasınızın mobil uyumlu olması da farklı platformlardan sisteminize giriş yapan kullanıcılar için kolaylık sağlaycaktır. Müşterileriniz ödemelerini yapmak için, online ödeme sayfasına yönlendirildiklerinde, site içerisinde başka bir sayfaya yönlendirildiklerini hissederler. Sürekli müşterileriniz için , her satın alma işleminde bilgileri girilmesi yerine bu bilgilerin saklanmasını da isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda müşteri bilgileriniz, hizmet aldığınız firmanın sunucularında saklanır.

Bu yaklaşımda, web sitenizi ya da sunucularınıza etki edecek güvenlik ihlalleri için endişe etmenize gerek kalmayacak, veri güvenliğiniz, online ödeme sayfası sağlayıcı firma tarafından sağlanacaktır. 

Güvenlik Politikalarınızı ve Prosedürlerinizi Gözden Geçirin

Online ödeme işlemlerinde veri güvenliğinin sağlanmasında en temel yöntem, kullanıcı şifrelerinin kompleks hale getirilmesidir. Kullanıcı hesaplarının ele geçirilmesi durumunda sunucularda saklanan işletmeye ait ve kişisel veriler yetkisiz kişilerin eline geçebilir. Şifrelerin kompleks olarak oluşturulması, verilerinizi hem iç hem de dış tehditlerden koruma açısından veri güvenliğini artırır. Şifre ve kullanıcı adı ile ilgili mevcut politikalarınızı ve prosedürlerinizi gözden geçirin. Şifreler en son ne zaman güncellenmiş ? Sisteme kaydı olan her kullanıcının şifresi yeterince karmaşık mı ? Tüm kullanıcılarınızdan şifrelerini kendilerinin belirleyeceği periodlarla düzenli olarak güncellemelerini istediniz mi ?

Eğer yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar sizi tatmin etmiyor ya da sizi endişelendiriyorsa, artık bazı şeyleri değiştirme zamanı gelmiş demektir. Bilgisayar korsanları, harf ve kelime kombinasyonlarını otomatik olarak üretebilen programlar ile aktif kullanıcılara ait  şifre ve kullanıcı adı bilgilerini ele geçirmeye çalışırlar. Şifrelerin belirli periodlarla güncellenmesi ve belirli bir karmaşıklık sevisinde olması, veri hırsızlığını zorlaştıran, veri güvenliğini artıran bir parametredir. Belirli periodlarla yeni şifre oluşturmak müşteri tarafında bazı rahatsızlıklar oluştursa da, online ödeme işlemlerinde veri günvenliğinin sağlanması açısından bu önlemler hem müşteri hem de işletme için mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Anti Virüs Programlarını Düzenli Olarak Güncelleyin.

Finansal verilerinizi ve diğer önemli datalarınızı içeren programların dahil olduğu iş ağınıza yapılacak saldırılar bir çok kaynaktan gelebilir. Yapılabilecek en iyi şey, virüsleri ve diğer zararlı yazılımları tespit etmek için tasarlanmış yazılımlara yatırım yapmak ve bakımını yaptırmaktır. Unutulmamalıdır ki bir anti virüs yazılımını satın almak ve kurmak tek başına yeterli değildir. Düzenli olarak güncellemeleri takip etmek ve yüklendiklerinden emin olmak gerekir. Tek bir veri ihlali bile siz ve müşterileriniz için ciddi problemler oluşturabilir. Gerçekleşecek olan veri ihlalleri itibarınıza da zarar verecektir. Bir veri güvenliği uzmanı ile görüşün ve sizin iş süreçlerinize ve işletme yapınıza uygun veri güvenliği stratejileri hakkında daha detaylı bilgi alın. Uzun vadede, veri güvenliğine yapılacak yatırım başlangıçtaki maliyeti haklı göstermekten daha fazlasını sağlayacaktır. 

Caner Yiğit 19 Sep 2019
+90 (850) 840-8180