Sık Sorulan Sorular

Pospratik, hakkında sık sorulan sorular.

Satın Alma Soruları

Pospratik nedir ?

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren, küçük, orta veya büyük ölçekli işletmelerin kullanabildiği, bayilerden, alt bayilerden, kurumsal müşterilerden ve tüketicilerden internet üzerinden ödeme alabildikleri online sistemidir.

PosPratik online tahsilat sisteminde, 3D secure ve 256 Bit SSL sertifikası kullanılmaktadır. Ödeme yaparken kullanılan kart bilgileri şifrelenerek gönderilmektedir. Müşterinin cep telefonuna gelen doğrulama kodu ile ödeme onayı alınarak işlem tamamlanabilmektedir. Bu nedenle müşteri bilgisi dışında bu sistem ile müşteri kartından ödeme alınabilmesi mümkün değildir.

Hayır. Sadece 1 yıllık sistem kullanım bedelini bir kez ödersiniz. İlk yıl için belirlenen paket fiyatı, daha sonraki yıllarda sistemi kullanmaya devam etmeniz halinde yenilemelerde indirimli olarak kullanırsınız. Detaylı bilgi için 0850 840 81 80 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

PosPratik alınan ödemeleri herhangi bir havuzda tutmamaktadır. Müşterinizin ödeme yaptığı banka ile anlaşmanıza bağlı olarak ilgili sürede hesabınıza aktarılır.

Hayır kart bilgileri saklanmıyor. Müşteriye mesaj olarak giden onay kodu ile ödeme işlemi gerçekleştirilebildiği için sistem üzerinden müşterinin onayı olmadan ödeme alınması mümkün değildir.

Genel Sorular

Bu sisteme kullanmak için neye ihtiyacım var?

En az bir adet sanal pos a ihtiyacınız var. Diğer gereksinimleriniz bizim tarafımızdan karşılanıyor olacak.

Pospratik ile ödeme alabilmek için sanal pos a ihtiyaç vardır. Sanal pos ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar sanal pos ücreti talep etmemektedir. Sanal pos ücretleri ile ilgili bilgi almak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Tabi ki yapabilirsiniz. PosPratik üzerinden yapacağınız tahsilat miktarı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Hayır ayrıca para ödemezsiniz.

PosPratik, Türkiye’de faaliyeti bulunan tüm bankalar ile çalışabilir.

Ayrıca bir uygulama kurmanıza ihtiyaç yoktur. Telefon veya tabletten, internet sayfası üzerinden PosPratik’i kullanabilirsiniz.

Ödeme Soruları

Müşterime mesaj gönderdiğimde mesajın ona ulaştığından emin olabilir miyim? Mesajın ulaşamama ihtimali var mı?

Mesajın ulaşmama ihtimali oldukça zayıftır. Mesaj gönderimi ile ilgili PosPratik üzerinden durum raporlarına ulaşabilirsiniz.

Destek Soruları

Evet ERP entegrasyonlarımız mevcut. Kullandığınız ERP sisteminin uyumlu olup olmadığını öğrenmek için 0850 840 8180 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Get in Touch !

This is required when, for text is not yet available.

Start a Meeting

This is required when, for text is not yet available.

+90 (850) 840-8180