Sık Sorulan Sorular


PosPratik Nedir?

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren, küçük, orta veya büyük ölçekli işletmelerin kullanabildiği, bayilerden, alt bayilerden, kurumsal müşterilerden ve tüketicilerden internet üzerinden ödeme alabildikleri online sistemidir.


Sistem güvenli mi?

PosPratik online tahsilat sisteminde, 3D secure ve 256 Bit SSL sertifikası kullanılmaktadır. Ödeme yaparken kullanılan kart bilgileri şifrelenerek gönderilmektedir. Müşterinin cep telefonuna gelen doğrulama kodu ile ödeme onayı alınarak işlem tamamlanabilmektedir. Bu nedenle müşteri bilgisi dışında bu sistem ile müşteri kartından ödeme alınabilmesi mümkün değildir.


Yıllık ücret dışında başka para ödeyecek miyim? İşlem başına ücret veya komisyon alınıyor mu?

Hayır. Sadece 1 yıllık sistem kullanım bedelini bir kez ödersiniz. İlk yıl için belirlenen paket fiyatı, daha sonraki yıllarda sistemi kullanmaya devam etmeniz halinde yenilemelerde indirimli olarak kullanırsınız. Detaylı bilgi için 0850 840 81 80 numaralı telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.


Müşterinin ödediği para hemen hesabıma geçer mi?

PosPratik alınan ödemeleri herhangi bir havuzda tutmamaktadır. Müşterinizin ödeme yaptığı banka ile anlaşmanıza bağlı olarak ilgili sürede hesabınıza aktarılır.


Müşteri kart bilgileri saklanıyor mu? Bu sistemden müşterimin bilgisi dışında para kesilir mi?

Hayır kart bilgileri saklanmıyor. Müşteriye mesaj olarak giden onay kodu ile ödeme işlemi gerçekleştirilebildiği için sistem üzerinden müşterinin onayı olmadan ödeme alınması mümkün değildir.


Bu sisteme kullanmak için neye ihtiyacım var?

En az bir adet sanal pos a ihtiyacınız var. Diğer gereksinimleriniz bizim tarafımızdan karşılanıyor olacak.


Bankaya ayrıca para ödeyecek miyim?

Pospratik ile ödeme alabilmek için sanal pos a ihtiyaç vardır. Sanal pos ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar sanal pos ücreti talep etmemektedir. Sanal pos ücretleri ile ilgili bilgi almak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.


Sistemden istediğim kadar müşteriden, limit sınırlaması olmadan tahsilat yapabilir miyim? Bunun için ayrıca para öder miyim?

Tabi ki yapabilirsiniz. PosPratik üzerinden yapacağınız tahsilat miktarı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Hayır ayrıca para ödemezsiniz.


Sistem, benim çalıştığım banka ile uyumlu mu?

PosPratik, Türkiye’de faaliyeti bulunan tüm bankalar ile çalışabilir.


Telefon veya tablet üzerinden de kullanabilir miyim? Ayrıca bir uygulama mı kuracağım?

Ayrıca bir uygulama kurmanıza ihtiyaç yoktur. Telefon veya tabletten, internet sayfası üzerinden PosPratik’i kullanabilirsiniz.


Müşterime mesaj gönderdiğimde mesajın ona ulaştığından emin olabilir miyim? Mesajın ulaşamama ihtimali var mı?

Mesajın ulaşmama ihtimali oldukça zayıftır. Mesaj gönderimi ile ilgili PosPratik üzerinden durum raporlarına ulaşabilirsiniz.


Kullandığımız ERP sistemi ile entegrasyon sağlanabilir mi?

Evet ERP entegrasyonlarımız mevcut. Kullandığınız ERP sisteminin uyumlu olup olmadığını öğrenmek için 0850 840 8180 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.


Müşterilerin yanlış yaptığı ödemeleri sistemden iptal veya iade edebilir miyim?

Müşterilerinizin gün içinde yaptığı ödemeleri iptal, daha önce yapılan ödemeleri iade edebilirsiniz. Üstelik banka ile irtibata geçmenize gerek kalmadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.