Seyehat Acentaları için Nasıl Online Tahsilat Sistemi Alınır?

seyehat acenta online tahsilat
Turizm Sanal POS Online Tahsilat

Seyahat ve turizm sektörü 2018'de diğer tüm ekonomik alanlardan daha fazla büyümüş,  tüm dünyada Gayri Safi Yurtiçi Hasılasında 8.8 trilyon bir rekor eklemiştir . Uçak bileti satışından, tur organizasyonuna ve hotel konaklamalarına kadar tüm aşamalar için uygun bir online tahsilat çözümünü işinize uygun olabilir. İşletmelerde bu süreçlerin uyumlaştırılması ve işletme hesabı nasıl açılacağı konusunda size ayrıntılı bir cevap vermeye hazırız. 

Sadece seyahat acentalarını işletmek şirketlerin girişim heyecanın yanında sabır isteyen bir iş şeklidir. Turizm işletmeleri için bir online tahsilat sistemi açmak için, bir çok başvuru işlemleri ve belgeler hazırlamak gerekmektedir. Telaşa gerek olmadığını özellikle belirtmeliyiz. Pospratik’in yardımıyla bu online tahsilat sistemine sahip olma süreciniz sorunsuz ve keyifli olacak. Hadi başlayalım!

seyehat acenteleri için online tahsilat sistemi, oteller için online tahsilat sistemi ve turizm işletmeleri için online tahsilat sistemi işletmeleri verimli yapar.

Turizm ve Seyahat Sektörü neden yüksek riskli?

Turizm ve Seyahat sektöründe işlem hacimleri çok büyüktür. Bu durum ödeme hizmet sağlayıcılar ve bankalar için yıkıcı mali kayıplara neden olabilmektedir. Turizm ve Konaklama işinin yüksek riskli olmasının üç ana sebebine daha yakından bakalım:

1. Yüksek oranda ters ibraz oranı.

Son dakika gezginleri olmasına rağmen, insanların çoğunluğu önceden bilet rezervasyonu yapma eğilimindedir. Araştırmalar , ortalama bir insanın gerçek seyahat tarihinden yaklaşık 60-90 gün önce bir tatil planladığını ortaya koydu .Bu veri hepimizin planlı ve programlı hareket ettiğimiz için bir ipucu olma niteliğinden uzaktır. Bu veri aynı zamanda zamanda bir kişilerin hayatlarında bir şeylerin değişmesi için neredeyse üç ay olduğu anlamına gelir. Sağlık sorunlarından, hava koşullarına kadar rezervasyonların iptali için birçok neden var. Bu da, turizm ve seyehat işletmeleri “riskli işletmeler” olarak derecelendirilen bir grupta değerlendirilirler ve sıklıkla ters ibrazlara yol açmaktadırlar. 

seyehat acentası online tahsilat sistemi, hotel online tahsilat sistemi
2. Ortalama bir kontrol tutarı.

Neden hem müşterilerin hem de müşterilerin sevdiğini hatırlıyor musun ? Ortalama çek tutarı 49 ABD doları kadar düşüktür. Bu, geri ödeme almak için hiç kimsenin çemberin içinden atlamayacağı anlamına gelir. Bu seyahat endüstrisi hakkında söylenemez. Hawaii'deki balayından prestijli bir yolculuğa, seyahatte ortalama çek tutarı 1000 $ . Dolayısıyla, bir ters ibraz veya anlaşmazlık ortaya çıkarsa, çok büyük miktarda para için olacaktır. Satıcı parayı geri ödeyemezse, kredi kartı işlemcisi durumdan sorumlu olacaktır. Birçok Ödeme Hizmet Sağlayıcıların'nın seyahat işletmelerine sanal pos sağlamak konusunda isteksiz olmalarına şaşırmamalıyız.

otel online tahsilat sistemi
3. İşlem hacimleri.

Havayolu şirketlerinin yaptığı kadar yüksek işlem hacimlerine sahip bir B2C şirketi hayal etmek zor. Uluslararası bir havayolu yılda bir milyar dolardan fazla bilet satışı yapabilir. Bu havayolu başarısız olursa ve iflas ederse ne olur? Ters ibrazlarda ki dramatik yükseliş hemen takip edecek. Sonuç olarak, ödeme sistemi sağlayıcısının kaybı kaybetmesi gerekir. Havayolu iflas koruması için başvurduysa, Ödeme Hizmet Sağlayıcıya (Bankalar yada ödeme kuruluşu) geri hiçbir para verilmeyecektir. İyi haber şu ki, bu tür bir risk sadece büyük seyahat şirketleri için geçerli. Küçük ajanslar ve tur operatörleri güvenli kalacaktır.

Seyahat Acentalarının Online Tahsilat ve Sanal POS hesabı açmak için gerekili belgeleri,

Seyahat acentası online tahsilat ve sanal pos hesabı açmak için toplanması gereken temel belge aralığına göz atın:

  • Vergi levhası,
  • Ticari Faaliyetin devam ettiğini gösteren Ticaret Odasından (yada eş değer oda) alınan, güncel tarihli Faaliyet Belgesi,
  • Şirket adına sözleşme imza etmeye yetkili kişiler için İmza Sirküleri,
  • İlgili POS Sözleşmesi

Seyahat acenteleri online tahsilat web sitesi gereksinimleri:

Seyahat acentaları, online tahsilat web sitesini aktif hale getirmek için web sitenizin aşağıdakileri içerdiğinden emin olmalısınız:

  • Gizlilik Politikası Sayfası,
  • Ürün ve Hizmet teslim yöntemlerini açıklayan bir bilgilendirme metni,
  • Web sitenizi şirketinizi anlatan unvan, adresi ve görsel öğeler,
  • Şirketinize ulaşmak için kullanılacak e-posta ve telefon numarası ile bize ulaşın sayfaları;
  • İptal ve iadelerde ödeme politikasını anlatan bilgilendirme metni,
  • Visa ve Mastercard logoları,

Seyahat acentası, online tahsilat sistemi için sanal pos almak için iki önemli adım

Tüm risk ve ihtimallere rağmen,ödeme kuruluşları nezdinde online tahsilat sisteminiz için sanal pos almak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmiş olmak, onaylanma şansını artırıyor:

1. Sigorta yaptırın

Kısacası, turist sigortası yaptırmak. Seyahatle ilgilenen herkes beklenmeyen şeylere hazır olmak zorundadır. Şakalar bir yana, agresif bir turistin işletmesine hukuki yollarla saldırması halinde işinizi koruyacak önlemler almalısınız . Sigorta,ölüm, yaralanma ve finansal risklere karşı sizi koruyacaktır. 

oteller için online tahsilat sistemi, seyahat acenteleri için online tahsilat sistemi,

2. Ödemeleriniz ile ilgili geçmiş verileriniz saklayın

İşlem geçmişini istenildiğinde sunabiliyor olmak, online tahsilat sisteminizde mutlaka olması gereken bir zorunluluktur. Bu aynı zamanda şirketinizin finansal sağlığı için gereklidir. Düşük riskli işletmelerin en az üç aylık kredi kartı işlem bildirimi göndermesi gerekir. Yüksek riskli olmasının yanı sıra, aynı zamanda mevsimlik bir iştir. Genellikle zirveler ve vadiler yaşar. Bu nedenle, bir yıllık kredi kartı işlem beyannamesi göndermek daha iyidir. Ödeme Hizmet Sağlayıcılar hacimlerinizi, geri ödemelerinizi, geri ödeme faaliyetlerinizi kontrol edecek ve nihai bir karar verecek.

oteller için tahsilat sistemi, turizm acentaları için tahsilat sistemi
Farklı faaliyet alanındaki seyahat acentaları için aşağıdaki gereklilikler bulunur.

Bilmeniz gereken farklı seyahat segmentleri için özel şartlar vardır.

Uçak bileti

Uçak bileti satanlar için IATA sertifikası şarttır. Havayolu biletlerini satmaya istekli olanlar için Air Traffic World Organization'den lisans almak şarttır. IATA'dan bir sözleşme imzalamanız veya özel bir sertifika almanız gerekir. Üzerinde isim, imza, damga ve tarih olduğundan emin olun. IATA düzenlemeleri ülkeden ülkeye değişir.

Turlar

Havayolu biletleriyle tur satmak isteyen seyahat acenteleri , havayolu şirketleri ile anlaşma sağlamalıdır . Sahte bilet pazarlaması risklerini en aza indirmek için bu bir zorunluluktur.

Seyahat acentaları hangi ödeme yöntemlerini kullanıyor?

Her şey belirli bir işletmenin coğrafi tercihlerine bağlıdır. Çin'den Afrika'ya ödeme yöntemleri değişecektir. Bu nedenle, hedef pazardaki kullanım alışkanlıklarını anlamak için araştırma yapın. Ek olarak Visa, Mastercard, American Express, Discover, DSB, China Unionpay gibi temel ödeme yöntemlerini de sanal pos’larınızda tanımlı olduğundan emin olun.

Özet

Evet, seyahat tabanlı online tahsilat sistemi ve sanal pos hesapların onaylanması düşük riskli olanlardan daha zordur. Yüksek geri ödeme seviyesi ve yüksek ortalama kontrol tutarları bunun en önemli sebebidir. İyi haber şu ki, tam bir belge paketi ile birlikte sabır ve strateji, kaçınılmaz olarak başarıya götürecektir. İşletmenize iyi şanslar!

Baris Kafa 26 Nov 2019
+90 (850) 840-8180